Közéleti megnyilvánulásaimban, nyilatkozataimban az elmúlt időszakban folyamatosan jeleztem, hogy nem kívánok pályázni a harmadik igazgatói ciklusra. Azonban az elmúlt hónapok eseményei, történései korábbi álláspontom megváltoztatására kényszerítettek.

A Gárdonyi Géza Színház társulatának helyzete oly mértékben vált bizonytalanná a járványügyi veszélyhelyzet kiújulásával és újbóli erősödésével, s a kényszerű leállás következményeként az intézmény gazdálkodása a működési bevételek tekintetében oly tragikusan ellehetetlenült, hogy kötelességemnek érzem 10 éves vezetői tapasztalatomat, gyakorlati rutinomat, helyismeretemet továbbra is a társulat szolgálatába állítani.

A kialakult helyzetet súlyosbítja, hogy a kultúra területéről november 1-i hatállyal kivezetésre kerül a közalkalmazotti státusz. Az intézmény 117 közalkalmazottjából 90 fő határozatlan idejű munkaviszonyban álló művész- és egyéb beosztású közalkalmazottnak szeptember 14-ig döntenie kell saját – és közvetve a színház – jövőjéről. Hatalmas problémát jelent, hogy elkezdhető-e, és hogyan folytatható a 2020/2021-es színházi évad. Úgy érzem, ebben a szorongató helyzetben nem szabad hátra lépnem.

A mostani, minden tekintetben labilissá vált általános gazdasági helyzetben merült fel a fenntartóban a Gárdonyi Géza Színház működési formájának megváltoztatási szándéka (költségvetési intézményből közhasznú nonprofit Kft.). Ez az intézkedési terv is tovább fokozza a társulat bizonytalanságát. A nyugtalan közhangulatot növeli a folyamatban lévő igazgatóválasztási procedúra is. A fenti bizonytalansági tényezők egyike is súlyosan érintené a társulatot, de így, halmozottan, rendkívül megterhelő ez az állapot minden színházi dolgozó számára.

A kialakult helyzetben kötelességemnek érzem a folytatást.

Vissza kell vezetnem a társulatot, az intézményt a pandémiás veszélyhelyzet előtti, rendkívül sikeres, harmonikus alapállapotba. Meggyőződésem, hogy ehhez a folyamathoz a most elkezdettel együtt legalább három színházi évad szükséges. Talán a 2023/2024-es szezon lehet újra olyan látogatott és sikeres, mint az elmúlt 10 év átlaga.

Talán akkorra a fenntartó önkormányzat is a megszokott, s elvárható gazdasági mutatókkal rendelkezik ismét, és kialakulhatnak azok a közös működtetési együtthatók, amelyek mentén biztonságosan át lehet alakítani a Gárdonyi Géza Színház működési formáját. Legalább 300 – 300 millió forintos (50-50 %) közös működtetés mellett a gazdasági társasági modell valóban jóval szabadabb mozgásteret biztosíthat a szervezeti- és produkciós üzleti terv kialakítása során, valamint a foglalkoztatási, szerződtetési motiválás lehetőségei, a munkaidő-logisztika, s a színház tevékenységi körének szélesítése terén.

Rendkívüli megtiszteltetés számomra, hogy ezt a társulatot vezethettem, irányíthattam az elmúlt tíz évben. Nagyon messziről, igen mélyről indultunk, A mostanihoz kísértetiesen hasonló gazdasági- és szervezeti, fenntartóváltással terhelt, kiüresedett nézőtérrel, elmaradó bérletesekkel fenyegetett helyzetből küzdöttük fel magunkat az ország leglátogatottabb színházává (2014/2015-es évad 103.7 %-os látogatottság). Mutatóink azóta is kiemelkedőek, büszke vagyok közös eredményeinkre!

Pályázatom valódi ajánlása az a tíz év, amelyet a Gárdonyi Géza Színház igazgatójaként eltöltöttem. Hogy sikeres volt-e, arról tanúskodjanak a továbbiakban az adatok, a számok, a statisztika.

Előző két sikeres pályamunkám alapgondolatait azóta is hiszem és vallom. Színházeszményem, arcpoeticám nem változott, sőt, még inkább megerősödött, kikristályosodott.

Pályázataim eddigi alapszemléletét, gondolkodásmódját, frazeológiáját, tartalmi kicsengését nem akarom és nem is tudom mássá tenni. Megalapozott, sikeresen megvalósult elgondolásaimat aktualizálom, és beemelem mostani pályaművembe.

A pályázat INNEN tölthető le.